Zewnętrzna i wewnętrzna dekoracja budynku – klinkier elewacyjny

Klinkier to typ cegły dekoracyjnej, którą można użyć zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku. Jakie są jego właściwości i dlaczego jest współcześnie tak szeroko wykorzystywana w pracach budowlanych?

Zalety klinkieru elewacyjnego

Klinkier to po prostu wypalane w bardzo wysokiej temperaturze płytki ceglane, które charakteryzują się wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne czy zawilgocenie. Płytki z cegły od lat wykorzystuje się jako element wykończeniowy domów i mieszkań – mogą posłużyć m.in. jako cegła na komin lub wewnętrzne płytki elewacyjne. Cegła dekoracyjna jest stosowana również na naroża, cokoły, podokienniki, a także inne elementy budynków i doskonale sprawdza się zarówno w przypadku budynków wzniesionych w klasycznej, jak i nowoczesnej stylistyce.
Elewacja z klinkieru wygląda bardzo elegancko i jest odporna na niekorzystne czynniki z zewnątrz – deszcz, śnieg, promieniowanie słoneczne czy niską temperaturę. Klinkier elewacyjny utrzymuje się więc latami w znakomitym stanie. Płytki ścienne wykonane z klinkieru posiadają również inne atuty – zastosowanie naturalnego materiału sprawia, że są one niepodatne na działanie grzybów, a przy tym antyalergiczne.

Wewnętrzne płytki klinkierowe i elewacja z klinkieru

Zastosowana na ścianę zewnętrzną domu cegła dekoracyjna nada budynkowi nietuzinkowego charakteru i wyróżni go na tle innych. Z kolei klinkier jako elewacja wewnętrzna wyeksponuje styl, w którym utrzymane są pokoje – wspaniale nada się do wnętrz wzorowanych na industrialnych loftów. Wysokiej jakości płytki z cegły można kupić w wielu sklepach budowlanych – zarówno stacjonarnych, jak i internetowych.