Łańcuchy samochodowe – zastosowanie

Kup łańcuch na koła na ebagaznik.pl/pl/c/Lancuchy-sniegowe/14

Łańcuchy na koła w dużej mierze poprawiają przyczepność auta w ekstremalnych warunkach – na oblodzonych i ośnieżonych drogach, przede wszystkim na spadzistych podjazdach. W niektórych państwach muszą one zawsze znajdywać się w bagażniku wszystkich samochodów przez cały rok kalendarzowy (tak jest przykładowo w Norwegii, Bułgarii i Turcji), w innych natomiast są one niezbędnym elementem wyposażenia auta jedynie w sezonie zimowym (takie prawo obowiązuje na przykład we Włoszech, w Polsce, Hiszpanii i Niemczech). Jak zatem typy łańcuchów samochodowych znajdziemy?

Typy łańcuchów samochodowych

Łańcuchy na koła klasyfikujemy zazwyczaj mając na względzie ich zastosowanie. Odróżniamy modele stworzone z myślą o stosowaniu w samochodach terenowych, osobowych, ciężarowych i dostawczych, jak również w autobusach. Poszczególne łańcuchy różnią się również mocowaniem, które powinno być dostosowane do typu felgi, wzorem zaplotu oraz przekrojem i grubością ogniwa (zwykle jest to kształt rombowy ukośny). Rozmaite są też tworzywa, z których produkuje się łańcuchy samochodowe. W dzisiejszych czasach producenci stosują najczęściej stal tytanową bądź manganową.

Jazda z łańcuchami samochodowymi

Zakładanie łańcuchów na koła wymaga pewnych umiejętności i początkowo może być źródłem znacznego stresu. Żeby go uniknąć, warto przećwiczyć tę czynność w garażu albo na placu manewrowym. Sama prowadzenie pojazdu z łańcuchami wymaga trochę odmiennej techniki. Trzeba wystrzegać się buksowania kół, przekraczania prędkości 50 kilometrów na godzinę i jazdy po odśnieżonych drogach. Stosując łańcuchy na koła, należy też obowiązkowo nadzorować ich ułożenie oraz napięcie – w ten sposób unikniemy ich przedwczesnego zużycia i tym samym przedłużymy czas ich użytkowania.

Lokalizacja:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]