Więcej na temat kwaszonki na https://artmankiszonki.pl.
Kiszonki warzywne są tak silnie związane z polską kuchnią, że w naszym odczuciu jest to wyłącznie słowiański frykas, rzadko wykorzystywany w pozostałych częściach świata. Lecz kiszone przetwory warzywne popularne są nie tylko w Europie, ale też w obu Amerykach oraz w Azji.
Kwaszonki – zdrowe produkty na naszym talerzu
Według historyków metoda konserwowania pokarmów poprzez ich przechowywanie w roztworze octu, w soli lub w solance, stosowana jest przez ludzi od przeszło czterech tysiące lat. Ta metoda najprawdopodobniej nie została opracowana w Europie, a w rejonie dawnej Mezopotamii. Pokarm, który poddaje się fermentacji mlekowej nie psuje się, bowiem niskie pH zawiesiny, w której się go zanurza, powstrzymuje namnażanie się bakterii przyspieszających gnicie. Paręset lat temu był to najlepszy sposób, aby zwiększyć czas przydatności do spożycia warzyw, mięsa oraz ryb niekiedy o kilka miesięcy. Stąd też przyjął się obyczaj przyrządzania m.in. kiszonych przetworów z myślą o zimie i wczesnej wiośnie. Kwaszonki od zarania swojej obecności znane są z własności prozdrowotnych, co naturalnie potwierdziło się w badaniach. Wyróżniają się one m.in. dużą zawartością witaminy C, dlatego żeglarze statków, które zaopatrzone były w kiszonki, sporadycznie cierpieli z powodu szkorbutu. Co interesujące, w naszym języku kwaszonki warzywne określa się na co dzień “kiszonkami”, tymczasem kiszonka to… pasza dla zwierząt przykładowo z rzepaku lub kapusty.
Kiszonki – co można kisić?
Najbardziej znanym kwaszonym warzywem jest ogórek, rozpoznawany zasadniczo na całym świecie, nawet w Kanadzie oraz w USA, gdzie ten typ przetworów warzywnych nie jest zbytnio popularna. Lecz pickle są tam bodajże niesłychanie lubianym uzupełnieniem hamburgerów, hot-dogów oraz kanapek. Nad Wisłą prócz ogórka, równie popularne są kiszone buraczki i kapusta, z których korzysta się do przygotowania surówek oraz zup. Lecz to nie jedyne warzywa, które można kisić. W innych krajach świata kisi się m.in. pomidory, białą rzodkiew, jak również owoce (przykładowo oliwki), a czasami nawet jaja.
Solanka i ocet zmieniają smak oraz teksturę warzyw, dając im kwasowość i chrupkość. Domowe kiszonki nie tylko warzywne, z biegiem lat stały się bazą lub znaczącym dodatkiem do setek potraw lokalnych. Trzeba pamiętać, że smak kiszonek bywa inny w oddalonych od siebie regionach świata, bo zależy on od dodatków do zalewy, które wykorzystuje się w procesie kwaszenia. Tym samym ogórek wyprodukowany według tradycyjnego polskiego przepisu, nie będzie smakował identycznie jak ten zakiszony np. w Izraelu.
Lokalizacja:
"ARTMAN" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
Niedomicka 47
33-132 Niedomice
Mob.: +48 669 997 776
E-mail:
[email protected]