Dla kogo stworzony jest biokominek?

Często widzimy w wyobraźni tę scenę – roześmiani ludzie z filiżanką ciepłego kakao w ręku ogrzewają się przy cieple kominka. Na ogół zimą oraz jesienią mieszkańcy bloków zazdroszczą możliwości montażu kominka wszystkim, którzy dysponują domem jednorodzinnym. Faktem jest, iż zwykłego kominka nie zamontujemy w mieszkaniu, jakkolwiek możemy wyposażyć je w biokominek!

Typy biokominków i jego największe atuty

Eko kominek, znany również jako biokominek, charakteryzuje się tym, że da się go założyć w praktycznie dowolnym pomieszczeniu. Nie potrzebuje on utworzenia oddzielnej wentylacji, istotne jest natomiast, by przestrzeń w którym będzie postawiony eko kominek wyróżniała się bardzo dobrą cyrkulację powietrza. Zabroniony jest jego montaż w lokalach absolutnie szczelnych. Sporym walorem eko kominka jest jego nieskomplikowana konstrukcja (to wszak tylko obudowa i palenisko) oraz stosunkowo niska waga. Przeważnie wyprodukowany jest ze stali nierdzewnej, jednakże można spotkać również modele z obudową z kamienia albo szklaną. Niektóre biokominki są wolnostojące, co pozwala na ich dowolne przenoszenie, np. wtedy kiedy zdecydujemy się dokonać zmiany wystroju wnętrza. W ostatnich latach moda na eko kominki tak silnie rozwinęła te produkty, iż aktualnie bardzo łatwo znaleźć jakiś jego model do każdego stylu mieszkania. W sklepach internetowych i stacjonarnych znajdziemy modele biokominków wolnostojących, narożnych czy wiszących. Są modele biokominków bez szyby lub z szybą, a także biokominki zewnętrzne, zaprojektowane do ustawiania w ogrodzie, na balkonie, w altanach lub na werandzie, tarasie, które można zastosować również jako ozdobę ogródka restauracji albo hotelu.

Biokominek nie wyzwala związków toksycznych

W biokominkach nie wykorzystuje się ani węgla ani drewna, tym samym nie wytwarza się dym. W procesie wypalania się biopaliwa, którym jest bioetanol, tworzy się wyłącznie para wodna i CO2 (stąd przytoczony wyżej warunek zagwarantowania odpowiedniego obiegu powietrza w mieszkaniu). Specyficzną cechą paliwa ciekłego jest też to, że po zakończeniu cyklu spalania nie ma potrzeby czyszczenia paleniska z sadzy ani z popiołu. Nie osadzają się one zatem na sprzętach domowych bądź meblach, ponieważ biopaliwo spala się praktycznie całkowicie. Biokominki są nie są destrukcyjny dla środowiska – wypalanie bioetanolu nie generuje żadnych związków szkodliwych dla środowiska. Wadą dla poniektórych jest to, że eko kominki wytwarzają mniej ciepła niż tradycyjne paleniska, jednakże ich plusy, głównie możliwość korzystania z nich w bloku i spore walory estetyczne, dominują.