Charakterystyka i zastosowanie kantara dla konia

Znajdź kantar sznurkowy

Kantar jest powszechnie używanym fragmentem uprzęży dla konia. Jest niezwykle podobny do uzdy, gdyż wyłączną różnicą pomiędzy nimi jest nieobecność wędzidła – elementu wsuwanego do pyska pozwalającego na przekazywanie sygnałów do stąpającego konia. Kantar to jedna z głównych części ekwipunku jeździeckiego, z którą konie bardzo sporadycznie się rozstają. W następstwie tego powinien on być dopasowany do kształtu i rozmiaru głowy zwierzęcia, a także nie przyczyniać się do powstania uszkodzeń skóry. Jak zatem wybrać stosowny kantar dla konia? Na które jego cechy należy zwrócić uwagę?

Co wygodniejsze dla zwierzęcia – kantar sznurkowy, a może taśmowy?

W sprzedaży znajdziemy różne warianty kantarów: sznurkowe, skórzane, podszywane i taśmowe. Te pierwsze, określane również halterami, są zalecane z uwagi na dużą kontrolę, którą jeździec za ich pośrednictwem może mieć nad wierzchowcem. Dla zwierzęcia o wiele bardziej komfortowy jest jednakże kantar taśmowy bądź skórzany. Jeszcze większą wygodę przynoszą kantary podszywane – przykładowo naturalnym bądź syntetycznym futerkiem, które można zdjąć celem umycia. Taki kantar świetnie chroni przed tworzeniem się uszkodzeń skóry, a równocześnie pozwala uwiązać konia na czas pielęgnacji i umożliwia kierowanie nim podczas treningów czy spacerów.

Kantary – jakie rozmiary są w sprzedaży

Wytwarzanych jest parę rozmiarów kantarów. Rozmiar mini to foal, który przeznaczony jest dla źrebiąt i kucy miniaturowych. Następny to shetty (0), którego powinni używać posiadacze pokaźniejszych źrebiąt, a także koni szetlandzkich. Kantar w rozmiarze pony (1) został z kolei stworzony z myślą o kucach (np. islandzkich) i rocznych koniach większości ras. Kantary cob (2) i full (3) są zaś średnich rozmiarów i pasują m.in. do koni arabskich, wielkopolskich, huculskich oraz trakenów. Największy rozmiar kantarów to xfull (4), który dedykowany jest dla ras zimnokrwistych (jak konie ardeńskie czy perszeron) i większych ras gorącokrwistych (np. oldenburskich).

Lokalizacja:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]