Wynajem detektywa

Kim jest detektyw? Już od XIX wieku rozwijał się ten fach, a stosowanie niezwykłych i intrygujących metod dedukcji znalazło swoje odzwierciedlenie w literaturze jak na przykład bohater literacki Sherlock Holmes. Fraza “detektyw” pochodzi z łaciny i oznacza „odkrywać”, „wykrywać”, „wyjawić”.
Działalność detektywa skupia się na prowadzeniu śledztwa, podczas którego posługuje się racjonalnym myśleniem i innymi niejawnymi metodami dochodzenia. Taka forma dedukcji ma na celu dojście do właściwych konkluzji w oparciu o dowody, fakty i przesłanki. Prywatny detektyw nawet prowadząc rozpoznanie zdarzenia dla klientów jest zobowiązany do posiadania licencji, gdyż jego zeznania mogą być znaczące w sprawach sądowych czy czynnościach sprawdzających policji.

Zakres pracy detektywa

Coraz częściej korzystamy z pomocy prywatnych detektywów. Obecnie biura detektywistyczne prowadzone są w sposób odpowiedzialny i profesjonalny, a każda drobna sugestia czy wiadomość od klienta ma znaczenie. Główny wachlarz takiej działalności to gromadzenie wrażliwych, tajnych informacji często dotyczących procesów karnych i cywilnych, szukanie mienia, osób zaginionych lub ukrywających się, dokonywanie weryfikacji wiarygodności świadków i dokumentów, zdolności płatniczych i ubezpieczeniowych. Wysoki popyt na detektywów wynika z faktu, że coraz częściej jesteśmy oszukiwani, a jako strona poszkodowana ciężko jest poprzeć dowodami nasze racje i argumenty. By chronić własne interesy wiele oszustw jest maskowanych, a zeznania osób postronnych i świadków są przeinaczone. Tylko dobry detektyw jest w stanie ustalić jednolitą wersję i dojść do prawdy.