Badania psychotechniczne kierowców są przeprowadzane w profesjonalnych pracowniach diagnostycznych. Są one bardzo ważne w kontekście bezpieczeństwa na drogach – dzięki nim można wychwycić osoby, które nie powinny prowadzić pojazdów. Jak wyglądają badania i co konkretnie sprawdzają? Jakie przyrządy są używane do ich przeprowadzenia?
Badania psychologiczne kierowców – konieczne do zdobycia prawa jazdy
Różne grupy kierowców muszą poddawać się badaniom psychotechnicznym. Do pierwszej należą osoby przystępujące do egzaminu na prawo jazdy np. kategorii D+E. Do testów przystępują także kierowcy, którzy popełnili wykroczenia związane z jazdą po alkoholu i starają się o przywrócenie prawa jazdy. Dodatkowo badaniom psychologicznym powinni poddawać się także kierowcy pojazdów przewożących wartości pieniężne oraz instruktorzy szkół jazdy. W przypadku kierowców zawodowych, badania psychologiczne są ważne przez 5 lat.
Badania psychologiczne kierowców – sprawdzą refleks kierowcy
Badanie psychologiczne składa się z 2 części. Na początku osoby badane przystępują do rozwiązywania testu. Na tym etapie weryfikowana jest umiejętność koncentracji, przerzutność uwagi, dokładność działania, a także cechy charakteru czy umiejętność pracy w sytuacji stresowej. Osoby poddawane testom muszą między innymi odpowiedzieć na pytania dotyczące ich cech charakteru czy wskazać brakujący element. Kolejnym etapem badań psychologicznych jest część praktyczna, która weryfikuje głównie widzenie o zmierzchu, reakcję na olśnienia i umiejętność oceny prędkości innych pojazdów. Na tym etapie wykorzystuje się między innymi kabinę ciemniową, miernik czasu reakcji i aparat Piórkowskiego. Badania sprawdzają czas reakcji i polegają m.in. na weryfikowaniu, w jaki sposób osoba badana radzi sobie ze wskazaniem figur po olśnieniu światłem.
Lokalizacja:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała
Mob.: 608 315 680
E-mail:
[email protected]