Tego nie nauczysz się sam! Szkolenia z umiejętności miękkich

Zarządzanie zespołem, umiejętność komunikacji, asertywność, kreatywność czy przezwyciężanie stresu – co łączy te umiejętności? Wprawdzie zdają się mieć ze sobą niewiele wspólnego, wszystkie kwalifikowane są jako umiejętności miękkie. Odmiennie do umiejętności twardych, które są charakterystyczne dla ekspertów w danej dyscyplinie, umiejętności miękkich nie można zdobyć w trakcie studiów bądź zwykłych kursów. Oczywiście nie znaczy to, że są one wyłącznie wrodzone – organizowane są szkolenia z umiejętności miękkich, podczas których uczestnicy mogą je rozwinąć lub zdobyć.

Szkolenia z umiejętności miękkich – czy są przydatne?

Umiejętności miękkie należy rozwijać z wielu powodów. Są one pomocne zarówno w sferze zawodowej, jak i prywatnej. Podczas analizy aplikacji o pracę, rekruterzy zwracają na nie uwagę równie dużą (a nierzadko nawet większą), co na umiejętności twarde. Ważne są głownie umiejętności związane z pracą z innymi ludźmi – perswazja, zarządzanie innymi pracownikami, praca zespołowa oraz osiąganie kompromisów. Poza tym istotne okazują się takie cechy jak radzenie sobie w stresujących sytuacjach, kreatywność i inteligencja emocjonalna.

Szkolenia z umiejętności miękkich – jak wyglądają?

Doskonalenie umiejętności miękkich samemu jest dla większości z nas bardzo trudne. W związku z tym należy skorzystać z pomocy specjalistów – zapoznać się z literaturą psychologiczną i uczestniczyć w treningach. Szkolenia z umiejętności miękkich obejmują nie tylko naukę kluczowych umiejętności, ale także ćwiczenia (w tym zespołowe) oraz komentarz terapeuty. Z pomocą tego ostatniego słuchacze szkolenia dowiadują się, nad którymi umiejętnościami muszą jeszcze popracować i które ich cechy należy dalej rozwijać.