Szkolenie z ochrony danych osobowych – program

Podstawowym prawnym aktem w Polsce, jaki dotykał kwestii danych osobowych była Ustawa o Ochronie Danych Osobowych, która zaczęła obowiązywać w 1997. Również obecnie określa ona ten termin i omawia, jak powinniśmy ich używać. Według ustawy dane osobowe to wszystkie dane, które umożliwiają ustalenie tożsamości danego obywatela bez złożonych działań. Do danych osobowych zakwalifikować można zatem adres, datę urodzenia czy imiona i nazwisko, lecz też te określane jako dane wrażliwe – na przykład informacje o wyznaniu, możliwych sprawach sądowych czy stanie zdrowia. O ich bezpieczeństwo należy zadbać zwłaszcza dlatego, że dzięki globalnej sieci ich zdobycie oraz wykorzystanie okazuje się banalnie łatwe.

Dla kogo jest kurs z ochrony danych osobowych?

Dane osobowe posiadają każdego rodzaju przedsiębiorstwa. Jedne obracają jedynie danymi swoich pracowników, inne natomiast uzyskują dojście również do danych kontrahentów. We obu sytuacjach pracownicy, którzy mają z nimi styczność muszą przejść odpowiednie szkolenie z ochrony danych osobowych, podczas którego dowiedzą się, w jaki sposób zagwarantować im bezpieczeństwo. Jest to bardzo ważne, gdyż po zauważeniu zaniedbań Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych ma prawo zasądzić dotkliwe kary – nie tylko finansowe, ale w skrajnych sytuacjach także więzienia.

Szkolenie z ochrony danych osobowych – zasady

Kurs z ochrony danych osobowych jest skierowane do wszystkich pracowników zarządzających takiego rodzaju danymi – są to m. in. specjaliści z kadr, składnic akt lub do spraw rekrutacji. W jego cenę zaliczają się także materiały pomocnicze, za pomocą których uczestnicy łatwiej przysposobią wiadomości. Po zakończeniu kursu, w czasie którego nauczą się, jak zapewnić bezpieczeństwo danych, kursanci otrzymują właściwe świadectwa. Szkolenia z ochrony danych osobowych nie zajmują dużo czasu – zazwyczaj kończą się tego samego dnia.