Zajrzyj tu, aby zlecić badania wysokościowe Kęty
Praca na wysokościach wymaga nie tylko posiadania określonych umiejętności, ale także szczególnych predyspozycji zdrowotnych. Żeby wykluczyć ryzyko wystąpienia groźnych sytuacji, polskie ustawodawstwo wprowadziło konieczność poddawania się drobiazgowym badaniom sprawdzającym czy kandydat nie cierpi na schorzenia stanowiące przeciwwskazanie do pracy na wysokościach. Jak przebiegają takie badania? Co jaki czas należy je powtarzać?
Badania wysokościowe – neurologiczne, okulistyczne oraz laryngologiczne
Definicja pracy na wysokości zamieszczona jest w Rozporządzeniu w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Według przepisów uznajemy za nią prace realizowane na powierzchni znajdującej się co najmniej 1 metr nad ziemią. Do grupy pracowników wysokościowych należą osoby wykonujące prace m.in. na masztach, kominach, rusztowaniach itd. Specjalistyczne badania sprawdzają czy kandydat nie ma wady wzroku lub innych przeciwwskazań mogących negatywnie wpłynąć na bezpieczeństwo pracy. Jak wyglądają badania wysokościowe? Składają się one z trzech etapów – badania układu nerwowego, wzroku oraz otolaryngologicznego. Lekarz diagnozuje pacjenta w kierunku krótkowzroczności, problemów z błędnikiem lub padaczki. Oprócz tego należy też poddać się ogólnemu badaniu u lekarza medycyny pracy.
Badania wysokościowe – dodatkowe testy psychologiczne
Badania do pracy na wysokości należy wykonywać co 2-3 lata. Osoby, które przekroczyły 50 rok życia muszą poddawać się im częściej – co roku. Najczęściej pojawiającym się przeciwwskazaniem do pracy na wysokości jest niedowidzenie, wada wzroku, a także schorzenia narządów ruchu i padaczka. Warto wspomnieć, że noszenie szkieł kontaktowych nie dyskwalifikuje kandydatów, chyba że czynności wykonywane będą w warunkach zapylenia. To jednak nie wszystkie wymogi – niektórzy pracownicy, oprócz wspomnianych wyżej badań, muszą przejść również testy psychologiczne. Poddawani są im m.in. operatorzy żurawi samojezdnych, ciężkich maszyn drogowych czy osoby obsługujące linie napowietrzne.
Lokalizacja:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała
Mob.: 608 315 680
E-mail:
[email protected]