Osuszanie po zalaniu zleć ekipie specjalistów

Nawet gdy obiekt budowlany ustawiony jest na obszarze, gdzie wody gruntowe występują stosunkowo nisko, niewykluczone jest niebezpieczeństwo, że z biegiem czasu ściany będzie penetrować wilgoć. Może się to zdarzyć też nagle w wyniku zalania przez uszkodzoną instalację hydrauliczną lub z powodu podtopienia, a niekiedy pojawienie się wilgoci zachodzi stopniowo na skutek nadwerężonej lub błędnie wykonanej hydroizolacji ścian.

Osuszanie ścian – w pierwszej kolejności identyfikacja przyczyn

Wilgotne ściany nie oznaczają od razu, iż budynek nie nadaje się do zamieszkania. W pierwszej kolejności należy zacząć od znalezienia przyczyn tworzenia się wilgotnych plam. We wnętrzach takich jak niewietrzone piwnice, kuchnie i toalety pojawiająca się na ścianach pleśń jest często efektem skraplania się pary wodnej lub przecieków z uszkodzonego dachu bądź tarasu. Takie przypadki wymagają użycia jednego lub kilku rozwiązań: przywrócenia poprawnej cyrkulacji powietrza we wnętrzach, ogrzania ścian, ocieplenia murów, osuszania kondensacyjnego, użycia poziomych blokad przeciwwilgociowych albo powłok paroszczelnych. Niestety na obszarach, gdzie wody gruntowe sięgają wysoko i penetrują fundamenty oraz ściany budynków lub gdy zdarzyło się zalanie w wyniku powodzi (ewentualnie intensywnych opadów atmosferycznych), osuszenie ścian stanowi już zadanie dla profesjonalistów z zakresu hydroizolacji.

Różne sposoby osuszania ścian

Profesjonaliści, którzy posiadają rozległe kwalifikacje w osuszaniu ścian zarówno budynków mieszkalnych, jak i przemysłowych, zaczynają swoje działania od diagnozy przyczyn zawilgocenia i stanu podmokłych ścian. Stanowi to bazę do wyselekcjonowania najodpowiedniejszych metod i materiałów służących do osuszenia. Zawilgocenie budowli ceglanej, której tynki pęcznieją i wykruszają się, a na murach pojawiają się plamy, z dużym prawdopodobieństwem spowodowane jest kapilarnym wnikaniem wilgoci w ściany. Po niezabezpieczonych ścianach z cegły woda pnie się wzwyż – niekiedy wręcz na parę metrów. Zdarza się to często, zwłaszcza w starych budynkach, aczkolwiek można to naprawić przywracając izolację poziomą ścian, która zablokuje unoszenie się wilgoci wzwyż. Kolejnym etapem, rzecz jasna po odpowiednim przygotowaniu ścian, jest pozbycie się grzybów i pleśni oraz nałożenie izolacji pionowej.

Sprawne osuszenie domów polega nieraz odtworzenia hydroizolacji zewnętrznej. Zadaniem profesjonalnej ekipy jest wówczas odsłonięcie zewnętrznej części ścian fundamentowych, usunięcie zniszczonej mat bentonitowych, izolacji bitumicznej bądź papy termozgrzewalnej, a w następnej kolejności naniesienie izolacji pionowej mineralnej lub elastycznej. W szeregu przypadków konieczne będzie również odnowienie łączenia izolacji murów z izolacją pozostałych modułów budynków, jak przepusty rur, płyty żelbetowe posadzkowe i przepusty kabli.