badania psychologiczne Bielsko Biała, badania kierowców Bielsko

Kto powinien przejść badania psychologiczne kierowców?

Na bezpieczeństwo na szosach w szczególnej mierze wpływają umiejętności obsługujących jeżdżące po nich samochody. Szczególnie istotne jest to dla kierowców zawodowych – na przykład taksówkarzy czy kierowców ciężarówek oraz komunikacji miejskiej. W ich przypadku ważne są zarówno kwalifikacje, jak i uwarunkowania psychologiczne. Z tego względu kierowcy z takich zawodów zgodnie z przepisami powinni w odpowiednim terminie zgłaszać się na badania psychologiczne kierowców. Warto zatem napisać na ich temat kilka zdań. Jak często muszą być wykonywane? Na czym opierają się tego typu badania psychotechniczne? I, co najważniejsze, jak możemy się do nich nastawić?

Badania psychotechniczne kierowców – na czym się opierają?

Badania kierowców muszą być wykonywane co 5 lat. Ta reguła nie dotyczy jednak kierowców, którzy ukończyli pięćdziesiąt lat – muszą bowiem wykonywać je co 30 miesięcy. Badania psychotechniczne kierowców wykonywane są przez psychologa w wyspecjalizowanej przychodni, który najpierw wykonuje badania osobowości. Mają one postać konwersacji z badanym, w trakcie której odpowiada on na pytania dotyczące wyborów w ekstremalnych sytuacjach. Kolejna część badań psychologicznych kierowców to test na inteligencję, zaś potem przeprowadzane są badania na odpowiednich maszynach, w czasie których badana jest umiejętność szybkiej reakcji, podzielność koncentracji, percepcja szybkości czy widzenie w ciemności.

Jak zwiększyć szansę podczas badaniach psychotechnicznych kierowców?

Po ich wykonaniu kierowca jest zapraszany na rozmowę z psychologiem, który w jej czasie powiadamia go, czy przeszedł badanie. Co istotne, musimy wiedzieć, iż nie dla każdego ich rezultaty okażą się pozytywne. Szanse na szczęśliwe przejście badań psychologicznych kierowców można jednak nieco zwiększyć. W jaki sposób? W sieci znajdziemy różne opisy działania urządzeń, na których są wykonywane badania psychotechniczne – to świetne rozwiązanie, by wcześniej sprawdzić, jak one działają.

Lokalizacja:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]