Kiedy potrzebne są badania wysokościowe?

Na www.badaniabielsko.pl dowiesz się, jak zamówić badania wysokościowe Bielsko

Wielu z nas działania na wysokości utożsamia zwłaszcza z serwisowaniem kominów oraz czyszczeniem szyb w wieżowcach. Według obowiązujących w naszym kraju przepisów są to zaś wszelkie prace wykonywane na wysokości przekraczającej jeden metr. W sytuacji, kiedy działania odbywają się minimum 3 metry nad ziemią, niezbędne jest natomiast przejście specjalistycznych badań wysokościowych. Na czym jednak one polegają? W jakich przychodniach są wykonywane? Jakie schorzenia sprawią, że nie przejdziemy badań wysokościowych?

Gdzie wykonać badania wysokościowe?

Badania wysokościowe możemy przeprowadzić odwiedzając przychodnię medycyny pracy, w której uzyskamy skierowania na badania lekarskie. Po ich zakończeniu – o ile oczywiście wyniki będą pozytywne – zyskamy zaświadczenie umożliwiające działania na wysokościach. Bywa jednak, że na przeprowadzenie badań lekarskich nie mamy wiele czasu – wtedy słusznie postąpimy udając się sami do neurologa, okulisty oraz laryngologa w celu wykonania badań, zaś potem przedstawiając je w przychodni medycyny pracy, jednak najrozsądniej umówić się na badania do wyspecjalizowanej poradni.

Na czym opierają się badania wysokościowe?

Badania wysokościowe powinny zdiagnozować choroby, które sprawiają, że praca na wysokościach staje się niebezpieczna. Do kluczowych tego rodzaju chorób należą w szczególności epilepsja oraz zaburzenia równowagi, wady oczu (a dokładnie – konieczność noszenia okularów (mimo że można to wyeliminować wykorzystując soczewki kontaktowe), a także zez. Specjalista może też odmówić podpisania zaświadczenia, jeżeli chorujemy na zaawansowaną hiperglikemię lub walczymy z zawrotami głowy. Badania wysokościowe należy powtarzać co trzy lata, zaś osoby które ukończyły 50 rok życia – co roku.

Lokalizacja:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]