Jaki serwer www wybrać – własny czy hostowany?

To, czy płynnie i niezawodnie pracować będzie strona www zależy głównie od serwera, na którym została zainstalowana. Ważne są takie parametry jak przepustowość łączy, rodzaj dysku twardego, stabilność oprogramowania oraz poziom zabezpieczeń. Jeszcze do niedawna wyjątkowo mnóstwo problemów wiązało się ze stabilnością oprogramowania – serwery hostingowe cyklicznie traciły połączenie z internetem, występowały również błędy ich systemów operacyjnych, w wyniku czego hostowane strony nie były dostępne. Aktualnie takie problemy udało się niemal całkiem usunąć.

Niezawodny hosting serwerów

Usprawnienie hostingu plików było dobrą wiadomością zwłaszcza dla klientów biznesowych. Sprawne działanie firmowej strony www jest niezwykle ważne z wizerunkowego punktu widzenia. Klienci, którzy nie mogli za jej pomocą skontaktować się z firmą albo uzyskać niezbędnych informacji na jej temat, zwykle wybierali ofertę konkurencji. Sytuacja była w szczególności poważna wtedy, gdy hosting serwerów miał nagminnie awarie. Aktualnie poziom awaryjności jest znacznie niższy. Niemniej jednak przy wyborze serwera hostingowego powinno się sprawdzić współczynnik dostępności witryny – powinien on plasować się na poziomie co najmniej 99 procent.

Który serwer www wybrać – hostowany czy własny?

Zakładając stronę internetową do wyboru mamy dwa rozwiązania: postawić własny serwer www albo zdecydować się na usługi firmy hostingowej. Pierwsza możliwość wymaga posiadania własnego urządzenia, przystosowania do niego pomieszczenia i zatrudnienia profesjonalistów, a w razie samodzielnej opieki nad serwerem hostingowym – konkretnych zdolności. W związku z tym zwykle hosting www będzie dużo lepszym wyborem. Tym bardziej, że ceny takich usług zaczynają się już od 100 PLN za 12 miesięcy.