Implantologia – uzupełnianie ubytków w uzębieniu

Najlepszą metodą na pozbycie się ubytków w uzębieniu są implanty zębów. Sprawdzą się zarówno w przypadku braku pojedynczych zębów, jak i ogólnego bezzębia. Ich największymi zaletami są naturalny wygląd oraz stosunkowo łatwa pielęgnacja – implant zębowy, a dokładniej jego ceramiczna korona, wygląda zupełnie jak prawdziwy ząb. Ich zakładanie jest także mniej przykre dla pacjenta aniżeli zakładanie pełnej protezy czy mostu – nie ma potrzeby szlifowania sąsiednich zębów. Warto dowiedzieć się więcej o tym, jak wygląda ów proces i jak należy się do niego przygotować.

Implanty stomatologiczne – jak przebiega ich założenie?

Zabieg wstawienia implantów zębowych rozpoczyna się od zaaplikowania pacjentowi anestetyku. Poza nim istotne jest też stosowne nastawienie i poradzenie sobie ze strachem. Następnie dentysta wykonuje nacięcie dziąsła. To pozwala na odsłonięcie kości i uformowanie w niej łoża dla implantu. W tym celu korzysta się z technik piezochirurgii oraz stosownie dobranych wierteł. To bardzo trudny etap zabiegu – wymaga od chirurga stomatologicznego wyczucia i wprawy. Dokładność ważna jest również przy wszczepieniu implantu stomatologicznego w kość. Kiedy ten znajdzie się w planowanym miejscu, lekarzowi pozostaje już tylko zaszyć dziąsło pacjenta.

Implanty zębów a lęk przed odczuciem bólu

Myśl o wszczepieniu implantu stomatologicznego budzi u wielu pacjentów strach przed ewentualnym dotkliwym bólem odczuwanym w czasie zabiegu i bezpośrednio po nim. Szczęśliwie lęk ten jest kompletnie nieuzasadniony. Nowoczesna implantologia korzysta z niezmiernie wydajnych leków przeciwbólowych, gwarantujących pacjentowi zachowanie spokoju na fotelu stomatologicznym. Osoby wyjątkowo podatni na odczuwanie bólu mogą ponadto skorzystać z płytkiego znieczulenia ogólnego, które zupełnie wyeliminuje możliwość odczuwania strachu przed chirurgiem-stomatologiem.