Co wpływa na koszt wydruku 3D?

Na https://cadxpert.pl/aktualnosci/ile-kosztuje-wydruk-3d-odkrywamy-co-wplywa-na-cene-druku-3d/ odnajdziesz wszystko, co należy wiedzieć o cenniku druku 3D.

Dostępność zlecenia wydruku 3D każdej makiety, projektu oraz części z tworzyw sztucznych znacznie obniża wydatki ponoszone przez wiele przedsiębiorstw. O ile zamiarem firmy jest stała produkcja, zwykle decyduje się ona na nabycie drukarek 3D i przyjęcie do pracy profesjonalistów do ich obsługi. Jeśli jednak potrzeba przygotowania modelu 3D jest okazjonalna bądź w grę wchodzi wytwarzanie wyrobu o ograniczonym nakładzie, tańszym rozwiązaniem jest zamówienie wydruku w firmie zewnętrznej. W takich sytuacjach przy opracowaniu planu projektu pojawia się najczęściej pytanie: jak określić koszt druku 3D?

Co ma wpływ na koszt druku 3D?

Na końcowy koszt druku 3D ma wpływ sporo czynników. Podmiot zlecający druk 3D nie zawsze posiada przygotowany do druku plik w odpowiednim formacie (czyli STEP czy też STL), na bazie którego można orientacyjnie określić koszt realizacji zlecenia. Często zlecający opracowuje tylko rysunek projektowy lub fizyczny model. To sprawia, że cena druku 3D staje się adekwatnie wyższa z uwagi na potrzebę przeniesienia szkicu technicznego do pliku CAD, czy też przygotowania cyfrowego modelu z rzeczywistego przedmiotu z zastosowaniem skanera 3D. Inne czynniki, które znamiennie wpływają na ostateczną cenę wydruku to, naturalnie, dobór samej techniki druku, a także materiałów, z których wykonany będzie produkt. Jednakowo ważne jest także to, jakie będzie zużycie tworzywa (zależy to w głównej mierze od kubatury obiektu i tego, czy wydruk ma mieć procentowe czy całkowite wypełnienie) oraz czy wydrukowany produkt będzie potrzebował dodatkowej obróbki (m.in. impregnacji lub wygładzenia).

Chcesz obliczyć koszt druku 3D? Wyślij plik do zleceniobiorcy

Nie można właściwie skalkulować kosztu druku 3D bez wcześniejszego kontaktu z podmiotem, któremu postanawiamy powierzyć to zlecenie. W tym celu rekomenduje się przekazać jej plik do oceny albo, jeśli go nie mamy, skorzystać z kwestionariusza i jak najstaranniej przedstawić specyfikę zamówienia. Wycena druku 3D przygotowywana przez firmę CADXPERT jest bezpłatna. Specjaliści CADXPERT służą również poradą odnośnie wyboru tworzywa oraz odpowiedniej techniki druku.

Lokalizacja:
CadXpert
ul. Ciepłownicza 23
31-574 Kraków

Tel.: +48 (12) 307-25-24
Mob.: +48 607-982-124, +48 501-473-209
E-mail: [email protected]