Chirurg stomatolog – jakie zabiegi najczęściej wykonuje?

Niektóre choroby dziąseł i zębów nie mogą być wyleczone podczas standardowych zabiegów stomatologicznych. Gdy te metody terapii okazują się bezskuteczne, stomatolog podejmuje decyzję o przystąpieniu do leczenia z zastosowaniem technik chirurgii stomatologicznej. Chociaż ta nazwa dla większości pacjentów brzmi przerażająco, to współczesna medycyna posiada środki i technologie, które sprawiają, że nawet wyjątkowo złożone zabiegi są dla pacjenta całkowicie bezbolesne, a komplikacje zdarzają się sporadycznie.

Jakie zabiegi przeprowadzi chirurg dentystyczny?

Do zabiegów często prowadzonych przez chirurga dentystę należą ekstrakcje zębów oraz usunięcie ich części (przykładowo wierzchołków korzeni lub całych korzeni). Takie zabiegi przeprowadza się, gdy zęby są w złym stanie – zazwyczaj na skutek często powracających stanów zapalnych bądź postępującej próchnicy. Chirurg stomatolog zajmuje się oprócz tego podcinaniem wędzidełka, a także zabiegami mającymi na celu rekonstrukcję różnych części przyzębia – na przykład sterowaną regeneracją kości i tkanek miękkich. Do dentysty chirurga należy ponadto zgłosić się, aby przygotować jamę ustną do założenia protezy.

Chirurg dentystyczny zadba o skuteczne znieczulenie

Zabiegi, którymi zajmuje się chirurgia stomatologiczna jeszcze parę lat temu mogły kojarzyć się z odczuwaniem przez pacjenta bólu. W dzisiejszych czasach jednak dostępne są środki, skutecznie eliminujące nieprzyjemne doznania. Poza tym pacjenci, którzy chorobliwie boją się fotela dentystycznego, mogą otrzymać dodatkowe środki uspokajające, a nawet poprosić o przeprowadzenie zabiegu w stanie całkowitej narkozy.