Badania psychologiczne kierowców – kto ma obowiązek je wykonać?

Więcej informacji o badaniach psychologicznych kierowców Bielsko Biała na www.testypsychologiczne.com.pl/badanie-kierowcow/

Przepisy prawne zobowiązują niektórych kierowców do wykonania badań psychologicznych i psychotechnicznych. Czym one są i kto musi je zrobić?

Badania psychologiczne kierowców – komu potrzebne?

Nie każdy kierowca zobowiązany jest poddać się takim testom. Są one wymagane w przypadku dla instruktorów nauki jazdy i egzaminatorów, kierowców tramwajów oraz pojazdów uprzywilejowanych, przedsiębiorców dokonujących przewozów drogowych. Można stwierdzić zatem, że są to badania potrzebne w przypadku kierowców zawodowych. Pozostałych kierowców konieczność ta może dotyczyć jedynie w sytuacji, kiedy zostaną oni skierowani na nie przez właściwe organa – czyli np. przez Policję – po spowodowaniu groźnej kolizji.
Istotą testów jest zbadanie osobowości, sprawności umysłowej kierowcy i sprawności psychomotorycznej, co ma zagwarantować bezpieczeństwo jemu i innym uczestnikom ruchu drogowego oraz niedopuszczenie do wypadków, które mogą być skutkiem na przykład nieuwagi czy zbyt wolnych reakcji.

Jak przebiegają badania psychologiczne kierowców?

Badania, jakim poddaje się kierowców, nie są skomplikowane. Polegają skontrolowaniu reakcji psychomotorycznych z zastosowaniem odpowiedniej aparatury. Podczas badań znaczenie ma wiek badanego, ponieważ sprawdzane umiejętności słabną wraz z wiekiem, a zatem konieczne jest przyjęcie odpowiedniego punktu odniesienia.
Jeśli chodzi o czas ważności wyników, to badania kierowców zazwyczaj robi się co 5 lat, lecz gdy mają więcej niż sześćdziesiąt lat – co 30 miesięcy, natomiast kierowcy pojazdów uprzywilejowanych, którzy ukończyli sześćdziesiąt pięć lat, zobowiązani są poddawać się badaniom co rok.

Lokalizacja:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-300 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]