Badania operatorów – co się pod nimi kryje?

W tym miejscu dowiesz się, kto ma w swojej ofercie badania operatorów Bielsko Biała.

Badania psychologiczne znacznej części z nas kojarzą się z trwającą długi czas i wyjątkowo wnikliwą rozmową prowadzoną przez psychologa, który zamierza poznać nasze rodzinne relacje. Tymczasem okazuje się, że badania te znajdują również zastosowanie między innymi podczas określania zdolności do zatrudnienia osób, które chcą wykonywać zawód operatora dźwigu lub innego typu ciężkiego sprzętu.

Badania operatorów: co się na nie składa?

Badania psychologiczne osób zajmujących się obsługą maszyn budowlanych nie różnią się istotnie od tych, jakie muszą przejść zawodowi kierowcy. Obejmują więc rozbudowany wywiad, który zbiera psycholog, testy temperamentalne i osobowościowe, testy inteligencji, a także testy aparaturowe. Z całą pewnością testów nie trzeba się obawiać. Do ich wypełnienia trzeba podejść otwarcie. Liczy się szczerość i dokładność udzielanych odpowiedzi. Jednak testy aparaturowe zdają się mieć szczególne znaczenie w przypadku osób zamierzających pracować jako operator maszyn budowlanych. Dzięki nim ocenić można szybkość reakcji zainteresowanego. Określając ją zyskujemy wiedzę, czy dana osoba będzie potrafiła w dość szybki sposób reagować na dynamicznie występujące w pracy sytuacje. Testy te oceniają też zdolność do oceny prędkości obiektów będących w ruchu, koncentracji uwagi oraz widzenia przestrzennego. Wszystko to ma w wypadku operatorów wózków, dźwigów i innych urządzeń wielkie znaczenie.

Badania operatorów: kto je przeprowadza?

Badania psychologiczne osób obsługujących maszyny budowlane może przeprowadzić wyłącznie psycholog posiadający uprawnienia psychologa transportu, a do tego niezbędne jest ukończenie studiów podyplomowych. Trzeba wiedzieć, że badanie psychotechniczne musi być co jakiś czas powtarzane. Trzeba tego pilnować, inaczej można utracić uprawnienia do obsługi maszyn. Przestrzegający przepisów pracodawca odsunie od pracy pracownika, który nie ma aktualnych badań psychotechnicznych.

Lokalizacja:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]