Automatyka magazynowa – wózki i regały przemysłowe

Nowoczesne hale magazynowe mają zwykle dużą powierzchnię i mieszczą setki tysięcy sztuk towarów. To powoduje, że, aby utrzymać wysoką efektywność ich pracy, trzeba wcielić w życie właściwe rozwiązania. Niezastąpiona jest w tym automatyka magazynowa, która usprawnia procesy wysyłki, przechowywania i rozładunku składowanych materiałów. Pod tym pojęciem kryje się szereg udogodnień, pośród których istotne znaczenie mają transport poziomy, system regałów przesuwnych oraz wózki systemowe. Jak poprawiają one wydajność hal magazynowych?

Automatyka magazynowa – sprawny transport materiałów

Jednym z największych wyzwań, przed jakim stały firmy spedycyjne, było uczynienie transportu produktów wewnątrz magazynu szybszym, bezpieczniejszym i efektywniejszym. Dziś jest to wykonalne z użyciem takich technologii jak wózki systemowe oraz transport poziomy. Pierwsze rozwiązanie sprowadza się do poprowadzenia wózków po specjalnych torach, co pozwala na redukcję szerokości alejek z 3 do nieco ponad 1 metra. Z kolei systemy transportu poziomego na ogół składają się z przenośników rolkowych oraz dedykowanych zwrotnic, umożliwiających sterowanie ładunkiem.

Przesuwane regały przemysłowe

Drugi z problemów, z którym pozwala uporać się automatyzacja magazynu, jest ograniczona powierzchnia. Jest on wyjątkowo uciążliwy w halach o niedużym metrażu, a także w chłodniach i mroźniach. Rozwiązaniem mogą okazać się mobilne regały magazynowe. Dzięki nim pojemność hali może zwiększyć się o kilkadziesiąt procent, a dotarcie do poszukiwanych palet będzie niemal tak łatwe, co w przypadku zwykłych systemów regałów. Do składowania produktów o mniejszej wartości, można również zastosować automatyczne szafy magazynowe.