Choć na rynku kupimy wiele drzwi wyprodukowanych z najróżniejszych surowców (na przykład z metalu oraz tworzyw sztucznych), to szczególnym uznaniem producentów oraz klientów szczycą się wciąż drzwi drewniane. Rzecz jasna nie powinno to zaskakiwać, gdyż ich różne plusy powodują, że okażą się świetnym rozwiązaniem zarówno wszędzie, gdzie liczy się funkcjonalność, jak i we wnętrzach, w których ważniejsze są względy estetyczne. Dobrze wykonane drzwi drewniane będą bowiem solidne i świetnie się prezentują, a ich eksploatacja nie sprawia najmniejszych problemów. Jak więc wytwarzane są drzwi drewniane? O czym nie zapominać przy ich wyborze?
Produkcja drzwi drewnianych
Do produkcji drzwi bywają wykorzystywane różne gatunki drewna. Najczęściej jednak używane jest drewno z sosny, bo jest dość solidne, zaś oprócz tego tanie, niezbyt ciężkie i nieprzysparzające trudności w trakcie przygotowania. Poza tym wykorzystywane są zwłaszcza inne gatunki krajowe – między innymi buk oraz dąb. Rysunek drewna sosnowego nie pasuje jednak do wszystkich pomieszczeń – z tego powodu drzwi drewniane obkładane są obłogami z różnych gatunków, tak tych ze Starego Kontynentu, jak i z innych części świata. Określają one charakter danego modelu i umożliwiają dopasowanie go do różnych szaf lub dodatków.
Drzwi drewniane do zabytkowych wnętrz
Drzwi drewniane są często wybierane także ze względu na to, iż (w odróżnieniu od drzwi wyprodukowanych z materiałów sztucznych) mogą być używane też w tradycyjnie urządzonych pomieszczeniach oraz podczas odnawiania budynków dodanych na listę zabytków. Dla części klientów naprawdę ważne będzie także to, iż drzwi drewniane można wyprodukować według wytycznych nabywcy, dopasowując je do jego upodobań i wymagań przestrzennych mieszkania – a to jest rzecz jasna niemożliwe dla modeli ze stali lub z coraz popularniejszych tworzyw sztucznych.