Srebrne monety bulionowe a monety kolekcjonerskie – co kupić?

Sprawdź, gdzie kupić srebro bulionowe, wejdź na goldbroker.pl.

Monety bulionowe, zwane również lokacyjnymi, to kolejna opcja dla osób pragnących inwestować swoje finanse w metale szlachetne. Rzecz jasna, najpopularniejszym kruszcem także w tym typie inwestycji jest złoto, jednak w ostatnich latach coraz więcej państw zaczęło wybijać srebrne monety bulionowe, które w mgnieniu oka zdobyły gorliwych sympatyków, zwłaszcza pośród inwestorów z niezbyt głębokim portfelem.

Srebrne monety bulionowe to rozsądniejsza inwestycja aniżeli monety kolekcjonerskie

Można rzec, że monety bulionowe ze srebra są zasadniczo nowością inwestycyjną. Wybijane są przez mennice kilku państw, na dodatek raptem od lat 80-tych poprzedniego wieku (pojawiły się najprzód w Kanadzie, w Meksyku oraz w Chinach). Choć nabywane przez inwestorów od prawie 5 dziesięcioleci, ich oferta nie jest nadal tak bogata jak pokrewnych monet ze złota. Srebro bulionowe jest jednakże doskonałą opcją dla osób pragnących zdywersyfikować swoje oszczędności, a które obawiają inwestycji w odpowiednio droższe srebrne monety kolekcjonerskie lub których nie stać na inwestycje w platynę czy też złoto. Z jakiej przyczyny monety bulionowe uznaje się za rozsądniejszą inwestycję aniżeli monety kolekcjonerskie z identycznego kruszcu? Cena nabycia monet kolekcjonerskich w dniu wprowadzeniu do sprzedaży zawsze zdecydowanie przewyższa cenę metalu szlachetnego, z którego zostały wytworzone. Ma na to wpływ głównie pełny wydatek poniesiony przez producenta na wybicia monety (m.in. opracowanie przez artystę unikatowego wzoru i wytworzenie dokładnych matryc). Istotne jest również to, iż monety kolekcjonerskie dostępne są w limitowanej liczbie, co automatycznie zwiększa na nie popyt. Nie oznacza to aczkolwiek, że z biegiem lat ich wartość będzie zawsze wzrastać! Trzeba mieć na uwadze, iż tak jak każdy okaz kolekcjonerski, monety te są warte tyle, za ile zapragnie je nabyć potencjalny kupiec. Tymczasem monety bulionowe ze srebra pozbawione są wymiaru numizmatycznego (nie mają limitowanego rocznego nakładu, a ich design modyfikowany jest bardzo rzadko), więc ich wartość stricte związana jest z ceną rynkową srebra.

Jaka jest typowa waga srebrnych monet bulionowych?

Srebro jest najtańszym metalem inwestycyjnym, dlatego tez monety bulionowe z tego kruszcu rzadko emitowane są w nominale niższym niż 31,1 g, a więc 1 uncja trojańska. I pomimo, iż waga 1 oz oraz próba srebra .999 to właściwie norma dla tych monet, u resellerów kupimy również monety o wadze 3 oz, 10 oz, a nawet 500 g. W krajowych sklepach posiadających w swojej ofercie srebro inwestycyjne bez przeszkód kupimy popularne na każdym krańcu świata angielską Britannię, Liście Klonowe z Kanady oraz Wiedeńskich Filharmoników z Austrii o nieprzeciętnym nominale 1,5 euro.

Lokalizacja:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]