Podstawowe informacje o systemie rozliczeń SWIFT

Jeżeli potrzebujesz szczegółowych wiadomości dotyczących systemu SWIFT, skieruj się tutaj.

Mimo, iż de facto regularnie korzystamy z przelewów bankowych, mnóstwo osób po raz pierwszy dowiedziało się o istnieniu systemu SWIFT w 2022 roku w kontekście sankcji w stosunku do Rosji w związku z wojną na Ukrainie. Tymczasem system SWIFT istnieje już od lat siedemdziesiątych ubiegłego stulecia i stanowi jeden z filarów wydajnego funkcjonowania międzynarodowej bankowości.

System bankowy SWIFT – upraszcza finalizację przelewów międzynarodowych

SWIFT to akronim od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, czyli po polsku – Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Zwykle jednak tym skrótem nazywa się po prostu międzynarodowy system rozliczeń międzybankowych, bez którego zrobienie przelewów międzynarodowych byłoby zapewne dużo bardziej skomplikowane niż aktualnie. SWIFT to bardzo popularny, lecz nie jedyny funkcjonujący obecnie system tego rodzaju. Nie licząc m.in. w Naszym kraju korzysta się dodatkowo z systemów: Express Elixir, SEPA oraz SORBNET.Na świecie działają również różne systemy lokalne, służące wyłącznie do rozliczeń bankowych na terenie danego kraju.

Jak w związku z tym wyróżnia się system rozliczeń SWIFT? Obejmuje on swoim działaniem niemal wszystkie państwa na świecie, a przy tym korzystają z niego nie tylko instytucje bankowe, których liczba aktualnie przekroczyła już 10 tysięcy, ale także domy maklerskie, giełdy oraz masa pozostałych instytucji finansowych. Każdy członek systemu SWIFT musi otrzymać unikatowy kod (Bank Identifier Code), składający się z 8 znaków (cyfr oraz liter). Praktykuje się też przyznawanie kodu SWIFT oddziałowi banku, w takim przypadku taki kod ma 11 znaków.

System bankowy SWIFT – prezentujemy kody BIC najpopularniejszych polskich banków

Nawet jeżeli tylko od czasu do czasu korzystasz z transakcji międzynarodowych, warto pamiętać kod BIC/SWIFT swojego banku, a co najmniej wiedzieć jak szybko znaleźć takie dane. Poniżej wymieniamy kody BIC/SWIFT kilku znanych banków, działających w Polsce.

– Bank BPH: BPHKPLPK
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Getin Bank: GBGCPLPK
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– PKO BP (w tym dla rachunków PKO Inteligo): BPKOPLPW
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– Santander Bank Polska: (niegdyś BZ WBK): WBKPPLPP
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– CitiBank: CITIPLPX

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]