Faktura ustrukturyzowana – dokument wykorzystujący język znaczników XML

Na https://flobo.io/aktualnosci/co-to-jest-faktura-ustrukturyzowana-i-krajowy-system-e-faktur/ przeczytasz wszystko, co warto wiedzieć o Krajowym Systemie e-Faktur.

Wystawianie faktur ustrukturyzowanych miało pierwotnie działać już w 4 kwartale 2021 r., jednak finalnie biznesmenom na skorzystanie z Krajowego Systemu e-Faktur przyszło czekać do 2022 r. Projekt ruszył w pierwszym dniu 2022 r. Po 12-miesięcznym okresie przejściowym, w którym korzystanie z KSeF jest fakultatywne, począwszy od stycznia 2023 r. będzie to obligatoryjne dla każdego czynnego podatnika VAT, jak i dla przedsiębiorców zwolnionych z tego podatku.

Faktura ustrukturyzowana – nigdy więcej błędnego przeniesienia pól faktur!

Faktura ustrukturyzowana to po prostu dokument elektroniczny, który posiada precyzyjnie sformułowaną strukturę danych zakodowanych z wykorzystaniem znaczników XML. Takie kodowanie praktycznie niewiele mówi osobie, która nie umie go rozszyfrować, jednakże dla odpowiedniej aplikacji do rozliczania i wystawiania faktur ten dokument będzie w pełni klarowny. Za sprawą tego, że faktury otrzymują jednolity format niezależnie od tego który program do księgowości wykorzystują kontrahenci transakcji, dane będące elementami faktury ustrukturyzowanej zostaną odczytane identycznie. Jest to znaczący postęp głównie dla biur rachunkowych, które do tej pory raz za razem spotykały się z przypadkami nieprawidłowego przeniesienia w oprogramowaniu księgowym danych z faktur podsyłanych przez klientów w postaci pliku PDF lub zdjęcia faktury papierowej. Faktura ustrukturyzowana całkiem eliminuje możliwość pomyłki przy przenoszeniu informacji z faktury przez księgową, jak również niepoprawnego ich rozszyfrowania przez technologię OCR.

Korzystanie z Krajowego Systemu e-Faktur podnosi bezpieczeństwo rozliczeń

Każdy przedsiębiorca od 1 stycznia 2021 r. może wystawić lub odebrać fakturę ustrukturyzowaną przy pomocy Krajowego Systemu e-Faktur stworzonego przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF właściciele przedsiębiorstw przede wszystkim są zwolnieni z wymogu przekazywania Jednolitego Pliku Kontrolnego dla Faktur, wcześniej dostaną zwrot podatku VAT, a także zyskują większe bezpieczeństwo rozliczeń, bowiem mogą być pewni, iż nie zapodzieją gdzieś faktury (KSeF przechowuje dane o dokumentach przez dekadę). Natomiast Ministerstwo Finansów ma w ręku narzędzie, które pozwala na dokładniejsze uszczelnienie systemu podatkowego, a więc lepiej zapobiega wykroczeniom w sferze podatku VAT, akcyzowego oraz dochodowego. Watro zaznaczyć, że obowiązek stosowania KSeF nie równa się zakazowi korzystania z komercyjnego oprogramowania do księgowania, jednak należy dokonać jego integracji z Krajowym Systemem e-Faktur.

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]