Zakładanie trawników. Czemu nie warto robić tego samemu?

Wykonanie trawnika na działce nie przysporzy nam większych trudności – nawet, jeżeli nasze praktyczne kwalifikacje nie są zbyt duże. Trudności na pewno powstaną niestety, jeżeli niezbędne będzie zakładanie trawników o dużej powierzchni lub położonych w reprezentacyjnych miejscach – m. in. przed ogólnodostępnymi obiektami, na placach miast lub w pobliżu szkół. Takie trawniki powinny wszak uporać się z nawet bardzo intensywną eksploatacją i świetnie się prezentować. Zakładanie trawników warto więc powierzyć specjalistom oraz otrzymać gwarancję, iż efekty okażą się satysfakcjonujące. O czym jednak musimy wiedzieć przy wyborze firmy oferującej tego rodzaju usługi ogrodnicze?

Zakładanie trawników a typy traw

Firmy oferujące zakładanie trawników stosują różne rodzaje traw – z darni oraz nasion. Oba mają odmienne minusy i plusy. Te wspomniane na początku wykorzystywane są w szczególności w czasie zakładania trawników o niewielkiej wielkości. Ich zalety to zwłaszcza nieskomplikowany montaż (także na skarpach) oraz od razu zauważalne rezultaty, a także odporność na wodę oraz mróz. Trawniki z wysiewu są natomiast znacznie tańsze od trawników z darni (dzięki czemu doskonale sprawdzają się w stosowaniu na dużych powierzchniach) oraz potrzebują mniej pracochłonnej opieki.

Jakiej firmie zlecić zakładanie trawników?

Jak nietrudno się domyślić, zakładanie większych trawników w reprezentacyjnych punktach wymaga sporej wiedzy oraz użycia odpowiednich maszyn (między innymi agregatorów lub koparek) oraz surowców. Dlatego zanim wybierzemy usługi danej ekipy, dobrze przemyślmy wszystkie za i przeciw. Koniecznie dowiedzmy się, jakimi maszynami dysponują jej pracownicy oraz czy posiadają wystarczające kwalifikacje. Dobrym rozwiązaniem okaże się również znalezienie opinii dotyczących ekipy w sieci – możliwe, że unikniemy w ten sposób przykrych pomyłek.