Żylaki są klasyfikowane jako jedne z najczęstszych schorzeń, ale pomimo tego mogą okazać się naprawdę dokuczliwe. Określa się tak zatory w żyłach, w wyniku których te rosną oraz stają się zauważalne. Co ważne, żylaki są kłopotem nie tylko wizualnym – nieleczone są w stanie wszak generować powikłania, a ich powstawanie niekorzystnie rzutuje na samoocenę chorego. Zazwyczaj umiejscawiają się na nogach, jednak mogą wystąpić również w przełyku lub odbycie – wtedy mowa o hemoroidach. Powinniśmy oprócz tego zaznaczyć, że żylaki niekiedy są symptomem niebezpiecznych chorób. Jak więc leczyć żylaki? Dlaczego się pojawiają?
Dlaczego pojawiają się żylaki?
Żylaki objawiają się w szczególności u pań. Mogą być wynikiem ciąży i sporego obciążenia, a poza tym pojawiają się również wskutek regularnego przebywania w pozycji stojącej. Dlatego zagrożeni nimi są pacjenci pracujący w takich zawodach jak kelnerstwo, w sklepie czy lekarze. Przyczyną powstawania żylaków może okazać się także noszenie ciasnych skarpet oraz siedzący tryb życia. Niebezpieczeństwo ich pojawienia możemy zminimalizować dużo maszerując i gimnastykując się.
Sposoby kuracji żylaków
W razie żylaków niezwykle istotne jest szybkie rozpoczęcie leczenia. Nie powinniśmy walczyć z nimi samemu – słuszniej postąpimy, udając się do dobrego chirurga naczyniowego. Najpewniej wykorzysta on jedną z innowacyjnych technik – między innymi termoablację wewnątrznaczyniową, polegającą na wprowadzeniu do środka żyły igły i pobudzeniu jej prądem czy falami akustycznymi.