Urologia – dziedzina medycyny zajmująca się leczeniem układu moczowego

Zainteresowany urologią w Krakowie? Skieruj się tutaj.

U szeregu pacjentów konsultacja z urologiem wywołuje skrępowanie. Choroby, które bada urologia, uważane są jako niezmiernie krępujące, co powoduje, że pacjenci, którzy spostrzegli u siebie niepokojące symptomy choroby, nierzadko opóźniają o kilka tygodni wizytę u urologa. Niestety może to rodzić daleko idące konsekwencje dla układu moczowo-płciowego.

Jakie symptomy są wskazaniem do wizyty u urologa?

Zadaniem urologii jest diagnostyka oraz leczenie identyfikacją oraz leczeniem schorzeń męskiego układu moczowo-płciowego, a u pań – układu moczowego. Narządy tego układu odpowiadają chociażby za produkcję i degradację hormonów czy usuwanie z ustroju nadmiaru soli mineralnych i mocznika, który powstaje w wątrobie jako uboczny produkt metabolizmu protein. O problemach z układem moczowym może alarmować sporo różnych symptomów, które często są bagatelizowane przez chorych z nadzieją, że same znikną. Na które wobec tego objawy powinno się zwrócić specjalną uwagę i potraktować je jako wskazówkę do natychmiastowego udania się na konsultację z urologiem? Są to zwłaszcza wszelakie zmiany związane z moczem, a więc jego ciemniejsze zabarwienie, spienienie bądź zauważenie w nim ropy lub krwi, ale także pieczenie bądź ból przy wydalaniu moczu, nieregularny strumień, nie kontrolowanie moczu czy wydalanie jego niewielkiej objętości. Niektóre objawy bywają również mniej oczywiste, np. ból podbrzusza lub pleców, spuchnięcie stóp i nadciśnienie tętnicze. Lekarz urolog zajmuje się także męskim układem płciowym, toteż panowie winni zgłosić się do niego jeśli mają problemy ze stulejką, z wytryskiem (np. gdy widoczna jest krew w spermie), utrzymaniem erekcji czy gdy dostrzegą zmiany na jądrach albo prąciu. Warto także podkreślić, że panowie po ukończeniu czterdziestu lat powinni regularnie zgłaszać się na kontrolne badanie gruczołu sterczowego.

W jakim celu pacjenci przychodzą do gabinetu urologa?

Pacjenci zazwyczaj zapisują się do poradni lekarza urologii w celu konsultacji odnośnie wazektomii, wykonania cystoskopii (innymi słowy obrazowania wnętrza pęcherza moczowego), biopsji gruczołu sterczowego (umożliwiającej diagnostykę nowotworu tego narządu), a także leczenia torbieli nerek, wodniaka jądra bądź stulejki. Lekarze urolodzy każdego dnia przeprowadzają także sporo trudnych zabiegów, jak np. laparoskopowa operacja żylaków powrózka nasiennego, plastyka miedniczek nerkowych i przezcewkowa resekcja guza pęcherza moczowego czy gruczołu sterczowego.

Lokalizacja:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]