Zajrzyj w to miejsce, jeśli szukasz więcej wiadomości o stożku rogówki Kraków.
Stożek rogówki to przypadłość, która w znacznym stopniu ogranicza codzienną aktywność – pogarsza jakość widzenia, a przy tym może wywoływać inne schorzenia oczu. Dzisiejsze kliniki okulistyczne dysponują wiedzą pozwalającą poradzić sobie z tym problemem. Jak zatem powinno przebiegać leczenie stożka rogówki?
Korekta stożka rogówki – na czym polega choroba?
Rogówka to przezroczysta część gałko ocznej, która mocno koncentruje promienie świetlne. Leży przed tęczówką i jest słabo ukrwiona, niemniej jednak ma dużo nocyceptorów. W okolicy 30. roku życia może ulec zniekształceniu przejawiającemu się ścieńczeniem i uwypukleniem w centralnej części. Jest to wynikiem osłabienia tkanki, która, wedle niektórych hipotez, ulega działaniu wolnych rodników. Stożek rogówki powoduje astygmatyzm i miopię, przez co chory widzi zdecydowanie gorzej i staje się bardziej wrażliwy na promienie światła. Pacjenci skarżą się też na podrażnienie oczu, niekiedy zdarza się także widzenie podwójne. Stożek rogówki częstokroć współistnieje z innymi schorzeniami oczu, przykładowo zapaleniem spojówek wywołanym alergią. Szczęśliwie współcześnie możliwe jest efektywne leczenie stożka rogówki. We początkowej fazie choroba jest korygowana przy użyciu soczewek kontaktowych lub szkieł korekcyjnych, z czasem natomiast potrzebne jest zgłoszenie się na zabieg w klinice okulistycznej.
Korekcja stożka rogówki – stosowane metody
Korektę stożka rogówki przeprowadza się za pomocą różnych zabiegów medycznych. Obecnie najbardziej efektywną metodą na poprawę jakości widzenia jest wszczepienie pierścieni śródrogówkowych i cross linking. Nowoczesne kliniki okulistyczne podejmują się także korekty stożka rogówki za pomocą modelowania, tj. zabieg Topoguided. Najlepsze efekty przynoszą procedury wykorzystujące technologię mapowania rogówki, która pomaga osiągnąć regularną powierzchnię tkanki, a to z kolei umożliwia niwelowanie krótkowzroczności albo niezborności przy pomocy soczewek kontaktowych. Pacjenci mogą też po po odpowiednim czasie udać się na zabieg z użyciem lasera, który zupełnie usunie wadę wzroku.
Lokalizacja:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków
Mob.: +48 537 553 553
E-mail:
[email protected]