Leczenie kanałowe dla większości czytelników nie jest przyjemnym zagadnieniem. Dziś natomiast, wykorzystując nowoczesne narzędzia i – w szczególności – skuteczne środki przeciwbólowe, stomatolodzy mogą zagwarantować nam, że zabiegi będą w stu procentach komfortowe. Leczenie kanałowe okazuje się niezbędne za każdym razem, kiedy pojawi się stan zapalny miazgi zęba czy tkanek okołowierzchołkowych. Polega na wykorzystaniu ultracienkich sprzętów, przez co lekarz może dotrzeć do głęboko położonych warstw uzębienia. Dobrze przy tym wiedzieć, że w leczeniu kanałowym używa się także innych, często naprawdę zaawansowanych technologicznie narzędzi. Których?
Endodoncja mikroskopowa – akcesoria
Oprócz narzędzi ręcznych, w dzisiejszym leczeniu kanałowym naprawdę istotne są mikroskopy operacyjne, które obraz ze środka zęba transmitują do ekranu przed oczami dentysty, minimalizując prawie całkowicie niebezpieczeństwo wszelkiego rodzaju błędów. W leczeniu kanałowym istotne jest również mierzenie długości kanałów. Wypracowanie sporej dokładności umożliwiają specjalistyczne urządzenia elektroniczne – endometry. Poza tym stomatolodzy wykorzystują także odpowiednie narzędzia, które pozwalają na maszynowe opracowanie kanałów, a przez to znaczne skrócenie zabiegu oraz poprawienie komfortu leczonego.
Leczenie kanałowe – dla kogo refundowane?
Rozpoczynając leczenie kanałowe powinniśmy wiedzieć, że nie we wszystkich sytuacjach będzie ono fundowane przez kasę chorych. Darmowe leczenie kanałowe zębów z maksymalnie trzema kanałami zapewnione jest osobom poniżej 18 roku życia. Pozostali nie muszą wnosić opłaty za leczenie kanałowe zębów przednich – siekaczy, a także kłów. Leczenie kanałowe zębów tylnych jest natomiast pełnopłatne. Jeżeli jest ono niezbędne, warto udać się do dentysty posługującego się odpowiednimi narzędziami i wcześniej dowiedzieć się, co o jego usługach dotychczasowi klienci mówią w internecie.