Wznoszenie budynków murowanych – szalunki

Dowiedz się więcej o szalunkach Kraków

Szalunki, określane także deskowaniem, to krótkotrwałe konstrukcje umożliwiające wznoszenie ścian budynków. Z reguły używa się ich w przypadku wylewania ścian betonowych – wtenczas są one niezbędne do tego, żeby należycie je ukształtować i powstrzymać rozlewanie się kompozytu. Poza tym szalunki stosuje się także podczas wznoszenia obiektów murowanych, gdzie ich zastosowanie pozwala na wykonanie przelotów na drzwi, bramy oraz okna. W tym artykule wyjaśniamy, z czego wykonane są współczesne szalunki i jakim sposobem inwestorzy mogą je nabyć.

Systemy szalunków

Najdłużej znanym rodzajem szalunków jest struktura sporządzona z desek drewnianych czy też grubych sklejek zespolonych ze sobą gwoździami, która po zdemontowaniu może być wykorzystywana powtórnie. Demontaż takich szalunków jest jednakże pracochłonny – wielu wykonawców oraz inwestorów decyduje się więc na użycie szalunków wielokrotnego wykorzystania – struktur przeznaczonych do szybkiego i łatwego składania bądź rozkładania. Tego rodzaju szalunki wykonuje się z metalu, drewna lub sklejki, a także zestawiać 2 lub 3 materiały. Z reguły jednak korzysta się ze sklejki – przede wszystkim z takich rodzajów drewna jak topola czy brzoza, a strukturę łączą narożniki, głowice ze stalowe bądź aluminiowe, belki i łączniki.

Wypożyczenie szalunków – kto powinien skorzystać?

Przedsiębiorstwa na co dzień parające się pracami murarskimi mają swoje szalunki. Inaczej jest jednakże w przypadku inwestorów indywidualnych, którzy planują planujących wznieść jeden obiekt oraz zespołów, które zwykle oferują inne usługi. Nabycie wszelkich modułów niezbędnych do wykonania szalunku byłoby zupełnie nierentowne . Dużo rozsądniejszym wyjściem jest wynajęcie szalunków.

Lokalizacja:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]