okna drewniane

Okna drewniane – alternatywa dla PCV

Okna drewniane przez wieki były najczęściej stosowanym rodzajem okien. Następnie były zastąpione przez te wyprodukowane z tworzyw sztucznych, ale dziś na powrót doceniamy ich zalety. Odpowiednio wykonane i zadbane okna drewniane są w stanie wszak posłużyć co najmniej tyle lat co okna z PCV, zaś ich zakup pochłonie podobną kwotę. Poza tym w niektórych przypadkach ich wykorzystanie okaże się konieczne – niekiedy po prostu nie możemy zdecydować się na jeden z nowszych modeli. W jakich sytuacjach zatem należy je wybrać? Z jakich materiałów są robione?

Produkcja okien drewnianych

Okna drewniane produkowane są jedynie z niektórych rodzajów drewna. Aktualnie najchętniej stosuje się sosnę, jesion i dąb. Ze względu na wytrzymałość na wodę i promienie słoneczne, wytwórcy okien coraz chętniej wykorzystują gatunki spoza Starego Kontynentu – meranti, mahoń czy teak. Te drugie są trochę bardziej kosztowne, ale powinniśmy zaznaczyć, że potrzebują mniej intensywnych napraw i łatwiej radzą sobie w trudnych warunkach. Dla większości osób ich zaletą będzie również fakt, że często prezentują się bardziej interesująco niż modele zrobione z europejskich rodzajów drewna.

Okna drewniane – gdzie sprawdzą się najlepiej?

Okna drewniane mogą być używane jako alternatywa dla okien z PCV – są od nich tańsze, a sprawują doskonale. Okna drewniane, a zwłaszcza skrzynkowe, bywają również wykorzystywane podczas rewitalizacji wiekowych budynków. Wykorzystanie innych materiałów może wszak prowadzić do trudności w kontaktach z konserwatorem – grożącymi nawet dotkliwymi grzywnami.

Lokalizacja:
OKNOSTOL Producent Stolarki Drewnianej Nowoczesnej i Zabytkowej
ul. Elizy Orzeszkowej 2
34-600 Limanowa

Tel.: +48 18 337-60-08
Mob.: +48 505-166-701, +48 511-621-633
E-mail: [email protected]