Dowiedz się więcej o węźle optycznym na www.telmor.pl.
Współczesne sieci telekomunikacyjne niemal zawsze wykonuje się z użyciem przewodów światłowodowych. Jest to zasługą niepowtarzalnych właściwości światłowodu – płynności transmisji danych oraz niewielkich zniekształceń. Jak wiadomo, instalacje tego typu nie mogłyby funkcjonować bez odpowiednich podzespołów umożliwiających transmisję informacji i późniejsze kodowanie. By zamontować tego rodzaju instalację potrzebne są takie części jak nadajniki optyczne czy multiswitche, jak również węzły optyczne. Te trzecie są kluczowe dla działania każdej sieci – umożliwiają bowiem zmianę sygnału optycznego na elektryczny i tym samym dostarczenie usług końcowym abonentom. Jak jednak działają? Jakie parametry powinien mieć odpowiedni węzeł optyczny?
Budowa węzła optycznego
Jak przed chwilą napisaliśmy, węzeł optyczny przyjmuje sygnał światłowodowy, aby przesłać impuls elektryczny. Warto przy tym dodać, iż jego funkcjonalność nie ogranicza się tylko do tego, ponieważ węzeł optyczny potrafi też wykonać odwrotną operację. Częstotliwości, na jakich najczęściej funkcjonuje węzeł optyczny to od paru mHz do nawet 1 gigaherca. Dla poprawnego funkcjonowania węzła optycznego niezbędna jest także odpowiednia osłona, zabezpieczająca wrażliwe elementy w środku urządzenia przed pyłem, wodą i innymi czynnikami – zwykle wyprodukowana z metalu.
Który węzeł optyczny kupić?
O tym, czy konkretny węzeł optyczny będzie odpowiedni, świadczą pewne cechy. Najistotniejsze jest pasmo pracy urządzenia i moc sygnału – od tego zależna jest bowiem ilość końcowych abonentów, do których prześle dane. Oprócz tego warto sprawdzić zużycie prądu – w ogromnej mierze rzutuje to na koszty użytkowania węzła optycznego. Chcąc ustrzec się trudności przy naprawach sieci, dobrze także zwrócić uwagę na metody kalibracji urządzenia – najlepiej, jeżeli umożliwia wygodną korekcję ustawień.
Lokalizacja:
GZT TELKOM-TELMOR Sp. z o.o.
ul. Schuberta 104
80-172 Gdańsk
Tel.: (+48 58) 382-33-49
E-mail:
[email protected]