Więcej informacji o silniku prądu stałego.
Sporo rzeczy, których używamy na co dzień i bez których byśmy sobie nie poradzili, by działać stosuje silniki elektryczne prądu stałego. Bezszczotkowe czy też szczotkowe, niewielkie lub duże, te silniki zmieniły nasze życie, lecz przeciętny człowiek zazwyczaj nie ma pojęcia, jak funkcjonują te urządzenia, ani z jakich modułów złożone są.
Silnik prądu stałego – dokonanie czołowych innowatorów XIX w.
Zadaniem silników na prąd stały jest generowanie energii mechanicznej z elektrycznej. Jak wskazuje ich nazwa, zasilane są prądem, w którym kierunek oraz zwrot transferu ładunków elektrycznych jest niezmienny. Silniki tego rodzaju istnieją od prawie dwóch wieków i nie są osiągnięciem jednej osoby. Do ich konstrukcji, późniejszych modyfikacji i w konsekwencji ich wprowadzenia do powszechnego wykorzystania w różnego typu mechanizmach, przyczyniły się eksperymenty oraz wynalazki cenionych naukowców połowy XIX wieku, takich jak np. Moritz Jacobi, Michael Faraday i Zénobe Gramme. Silniki DC skonstuowane są ze wirnika, statora, dwóch magnesów zwróconych do siebie biegunami różnoimiennymi, między którymi powstaje pole magnetyczne, komutatora oraz szczotek. W dzisiejszych czasach na co dzień używane są również silniki bezszczotkowe, które głównie w związku z brakiem tego często ulegającego awarii elementu, są uważane za bardziej trwałe, bezpieczniejsze i są po prostu lubiane za swoją niezawodność oraz bezgłośną pracę.
Silniki elektryczne na prąd stały znajdują się w licznych popularnych urządzeniach
Teza, iż silniki elektryczne na prąd stały są stosowane praktycznie wszędzie to nie egzageracja. Jeżeli posiadasz odtwarzacz CD/DVD albo korzystasz w notebooku z dysków HDD, to w ich mechanizmie z pewnością wykorzystano bezszczotkowy silnik. Silniki na prąd stały są modułem sterowanych zdalnie pociągów czy samochodzików, a więc zabawek, które uwielbialiśmy jako dzieci i które niewątpliwie kupimy również naszym pociechom. Silniki tego rodzaju napędzają duże i mniejsze pompy hydrauliczne potrzebne w wielu branżach przemysłu, m.in. wydobywczej, budowlanej czy produkcyjnej. W przyszłości, za sprawą silników prądu stałego poruszanie się samochodami elektrycznymi będzie powszechne, a już teraz te silniki optymalizują naszą mobilność, bo to one napędzają tak chętnie używane segwaye, hulajnogi oraz rowery elektryczne. Silniki DC wykorzystują także entuzjaści elektroniki do realizacji własnych modeli z obszaru mechaniki i robotyki.
O ile silniki DC o małej mocy bez trudu da się zamówić w sklepach dla hobbystów lub z podzespołami elektronicznymi, to te do industrialnego wykorzystania osiągalne są na zamówienie wyłącznie u dystrybutorów, dostarczających niezawodne silniki od renomowanych światowych producentów.
Lokalizacja:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa
Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail:
[email protected]