Jeśli szukasz motoreduktora, zobacz tutaj.
Motoreduktory to ogólnie mówiąc zintegrowane układy napędowe złożone głównie z przekładni i silnika. Jak pracują motoreduktory i gdzie się ich używa? Dowiesz się tego z niniejszego artykułu.
Motoreduktory – jak działają?
Motoreduktory umożliwiają efektywne wykorzystanie elektrycznych silników w roli napędu w rozmaitych użyciach w przemyśle. Z wykorzystaniem przekładni redukującej, ogromna prędkość obrotowa silnika zostaje ograniczona nawet kilkusetkrotnie, przy równoległym proporcjonalnym zwiększeniu jego momentu obrotowego. Owszem efektywność przekładni nigdy nie będzie stuprocentowa, w związku z tym zawsze występuje niewielka różnica pomiędzy mocą wyjściową i wejściową w układzie. W skład zintegrowanego zestawu jakim jest motoreduktor najczęściej wchodzą też inne części jak sprzęgła albo hamulce. Niekwestionowaną zaletą motoreduktorów jest fakt, że są to gotowe zestawy, które można bez problemu znaleźć w oferty producenta tak, żeby ich parametry dokładnie pasowały do potrzeb danego projektu. Konstruktorzy oszczędzają dzięki temu tygodnie, a czasami miesiące, na żmudne wyliczenia oraz testy pojedynczych układów elementów. W zależności od typu oraz konstrukcji przekładni, motoreduktor może być dedykowany do dużych, średnich albo niewielkich obciążeń, a także do krótkotrwałego albo długotrwałego okresu pracy.
Motoreduktor, w którym użyto wielostopniową przekładnię, pozwala uzyskać nadzwyczaj wysoki zakres przełożeń, dochodzący nawet do kilkudziesięciu tysięcy.
Motoreduktory – stosowane w każdym obszarze gospodarki
Chociaż motoreduktory mogą być składane w oparciu o różne typy silników (DC, BLDC, AC i szeregowych), wyróżnia się je według typu przekładni zastosowanej na ostatnim stopniu przełożenia. Wyróżnia się zatem motoreduktory:
– motoreduktory planetarne (z przekładnią planetarną),
– motoreduktory ślimakowe (posiadające przekładnię ślimakową),
– motoreduktory stożkowe (z przekładnią stożkową),
– motoreduktory walcowe i płaskie (z przekładnią walcową).
Nie ma raczej takiego sektor gospodarki, w którym nie można by użyć motoreduktora w roli napędu. Czy to logistyka, przemysł lub produkcja żywności, motoreduktory wprawiają w ruch różnorodne automaty, jak wertykulatory, kolejki w parku rozrywki, linie bagażowe na lotniskach albo dachy ruchome. Duże spektrum ich mocy, rozmiarów oraz rodzajów użytych w nich silników i przekładni spowodowała, że ilość realnych kombinacji, jakie teraz mają w ofercie wiodący światowi producenci motoreduktorów, należy wyrażać już nie w setkach lub tysiącach, ale praktycznie w milionach.
Lokalizacja:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa
Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail:
[email protected]